AKTÜRK RAPSODİ EVLERİ

SİTE YAŞAM REHBERİ

 

AKTÜRK RAPSODİ EVLERİ SİTESİ’ nde ; Yönetim Planı (2010) ve Kat Mülkiyeti Kanuna bağlı kalarak siz değerli daire sakinlerimize Güvenlik, temizlik, bahçe işleri, teknik hizmetler ve yönetim konusunda hizmet verilmektedir .

 

Bu süre zarfında Sitede yaşayan siz daire sakinlerimizin daha güvenli, huzurlu ve rahat bir ortamda yaşamanız için gerekli çalışmalar Yönetim Kurulunun talimatları doğrultusunda planlanmış olup,titizlikle yürütülmektedir.

 

Sitede hizmet verilmeye başlandığı andan itibaren görevli tüm personelimiz mutlak memnuniyet prensibine göre kendilerine veren görevleri yapmaktadır. Bu memnuniyet prensibini devam ettirmek ve sizleri daha temiz, daha güvenli ve daha iyi bir ortamda yaşamınızı sağlamak amacıyla bir site yaşam rehberi hazırlanmıştır. Burada belirtilen kurallara uyulması halinde bu amacımıza ulaşabileceğimiz inancıyla sizlere sağlıklı ve mutlu bir yaşam dileriz.

 

 

AKTÜRK RAPSODİ EVLERİ SİTESİ

Yönetim Kurulu

 

 

 

 

SİTE YAŞAM REHBERİ

I. GENEL KURALLAR

Blok Girişleri ve Merdiven Sahanlıkları ;

 1. Blok girişlerine ve sahanlıklara görüntüyü bozacak ve/veya hareketi engelleyecek şekilde çocuk arabası, bisiklet, saksı gibi eşyaların bırakılmaması gerekmektedir.
 2. Bağımsız kapı önlerine kısa bir süre de olsa ayakkabı, şemsiye gibi eşyalar bırakılmaması gerekmektedir.
 3. Bağımsız bölüm kapı önlerine çöp toplama saatleri dışında çöp v.s.bırakılmaması ve ağızlarının kapalı olması gerekmektedir.
 4. Blok girişi ve sahanlıklarında çevreyi rahatsız edecek şekilde gürültü yapılmaması, yüksek sesle konuşulmaması gerekmektedir.
 5. Blok giriş ve sahanlık duvarlarının temiz tutulması, izinsiz ilan v.b. şeyler yapıştırılması yasak olup, çocukların duvarları yazı ve resimlerle kirletmemeleri konusunda ebeveynlerin özen göstermesi gerekmektedir.
 6. Bağımsız bölüm sakinlerince Blok giriş kapılarını devamlı kapalı tutulması gerekmektedir. Blok içi kapılar şifreli sistemle açılmakta olup, zaman zaman şifreler kat sakinleri tarafından güvenlik açısından değiştirilmelidir .
 7. Blok girişlerinde ve otopark alanların da çocukların ; Kaykay, scooter, paten ve bisiklet kullanmaları kendileri açısından tehlike yaratmaktadır, bundan dolayı kayıplardan ve meydana gelebilecek kazalardan site yönetimi sorumlu tutulamaz .

 

Blok İçi Onarımlar ;

 1. Siz sakinlerimiz tarafından bağımsız bölüm içinde yapılacak onarımlar, hafta içinde 10:00-17:00 saatleri arasında yapılmalı, hafta sonu ve tatil günlerinde (Cumartesi ve Pazar) tadilat yapılmamalıdır.
 2. Bağımsız bölüm içinde yapılacak onarım işleri hakkında önceden Site Yönetimine bilgi verilmeli ve Yönetim Planındaki esaslara uyulmalıdır.
 3. Bağımsız bölüm sakinlerince bağımsız bölüm onarım işlerinin kısa sürede çevreye rahatsızlık vermeden bitirilmesine özen gösterilmeli ve onarım sonrasında oluşan inşaat atıkları, onarımın tamamlanmasından sonra çevreyi kirletmeyecek şekilde bağımsız bölüm sakini tarafından veya onarımı yapan firma tarafından Site dışına çıkarılmalıdır.
 4. Bağımsız bölüm sakinleri onarım için gelecek firma ve çalışanları ile ilgili araç plakalarını Site Yönetimine yazılı olarak bildirmeli ve güvenlik konusunda taviz verilmesi talep edilmemelidir.

 

Blok Dış Cepheleri ;

 1. Blok dış cepheleri ve balkon içlerinde Site’deki binaların genel görüntüsüne uymayan ve/veya genel görüntüyü bozabilecek değişiklikler yapılmamalıdır.
 2. Bağımsız bölüm sakinleri tarafından pencere veya balkonun aynı renkle  bile  olsa boyanması mümkün değildir.
 3. Bağımsız bölüm sakinleri, Site Yönetiminden bağımsız bölümlere takılacak klimalarla ilgili olarak yer konusunda onay almalıdır.
 4. Bahçe katlı bağımsız bölüm sakinlerince Site Yönetiminin onayı alınmaksızın, bahçeye ve bahçeden bağımsız bölüm sakinleri güneşlik v.b. gibi koruyucu sistem yaptıracakları zaman Site Yönetimine danışıp güneşlik numunesi hakkında bilgi almadan herhangi bir şey yapılmamalıdırlar.

 

Balkonlar ;

 1. Balkonlara dışarıdan görülecek ve estetiği bozacak şekilde eşya konulmamalı (kova, süpürge, çöp kutusu, bisiklet, makine v.s.) ve tehlike arz edebileceği için çiçeklik asılmamalıdır.
 2. Balkon ve pencerelere farklı modelde tente, branda, şemsiye, bez gibi görüntü kirliliği yaratacak eşyalar konulmamalıdır.
 3. Balkonlara ve demirlere çamaşır, havalandırma ve kurutma amaçlı halı, kilim asılmamalıdır.
 4. Balkon ve pencerelerden halı, kilim, v.s. şeyler silkelenmemelidir.
 5. Balkonların mümkün olduğunca akan su ile yıkanmaması, balkonların yıkanması durumunda alt bağımsız bölümlere suyun akmaması için dikkat edilmelidir.
 6. Balkonlarda kullanılacak eşyalarda genel uyuma dikkat edilmeli, abartılı ve göze hoş gelmeyen dekorasyonlardan kaçınılmalıdır.
 7. Balkonlarda çevreyi rahatsız edecek göze hoş görünmeyen düzensizliklere izin verilmemeli, balkonlar kullanılmayan eşya deposu haline dönüştürülmemelidir.
 8. Bağımsız bölümler için bodrum katta malzeme depoları tahsis edilmiştir. Bağımsız bölüm sakini depolanacak malzemesini buraya koymalıdır.
 9. Balkon ve bağımsız bölüm içlerinde çevreyi rahatsız edecek şekilde gürültü yapılmamalı, yüksek sesle televizyon müzik dinlenmemelidir.

 

Çöpler ;

 1. Bağımsız bölümlerin çöpleri sabah 10: 00 ve akşam 20:00 saatlerinde toplanacaktır. Çöp toplama saatleri dışında bağımsız bölüm kapılarının önlerine kesinlikle çöp bırakılmaması, özellikle geceden çöplerin kapı önüne bırakılmaması, hem blok içlerinin kokmaması hem de gece geç giden misafirlere çirkin bir görüntü gösterilmemesi açısında önem taşımaktadır.
 2. Bağımsız bölüm sakinleri çöpleri sızdırmayan çöp poşetlerinde, ağzı kapalı olarak bağımsız kapı önüne bırakmalıdır.
 3. Otopark bölgesine “ daha sonra atılır” veya “temizlik personeli alır”, düşüncesiyle çöp v.b. bırakılmamalıdır.
 4. Evden çıkan eski eşya veya atılacak büyük ebatta nesneler bağımsız bölüm sakinince Siteden uzaklaştırılmalıdır.

 

Ortak ve tahsisli yeşil alanlar ;

 1. Çiçekler koparılmamalı, çiçeklere zarar verilmemelidir.
 2. Çimlerin üzerinde top oynanmamalı, bisikletle dolaşılmamalıdır .
 3. Yürüyüş için site içinde belirlenmiş olan yürüyüş yollarının kullanılması ve yeşil alanlarda yürüyüş yapılmaması gerekmektedir.
 4. Site yönetiminin bilgisi dışında ortak bahçe alanlarına/yeşil alan çiçek, çalı formu, bitki, ağaç fidanı dikilmemelidir. Peyzaj planına bağlı kalarak ağaç, çalı veya bitki dikimlerinde site yönetiminden yazılı uygunluk onayı alınmalıdır .
 5. Bahçe katlarının önünde yer alan ve projesinde gösterilen yeşil alanlar o bağımsız bölüme tahsislidir. Bununla birlikte tahsisli olan ortak alanlar gelişigüzel ve/veya kullanım amacı dışında kullanılamaz. Kendilerine bahçe tahsis edilmiş bağımsız bölüm sakinlerince peyzaj projesine aykırı herhangi bir ekim ve/veya dikim yapılmamalıdır.
 6. Yeşil alana sigara izmariti ve benzeri kirletici maddeler atılmamalıdır.
 7. Mevcut yeşil alandaki bitkiler kişisel düşüncelerle Site Yönetimine bilgi verilmeden sökülmemelidir.
 8. Bahçe katlarında sınır bölgesinde bulunan bitkilerin boyu 1.70 cm geçmemelidir .

 

Açık Spor Alanları ;

 1. Spor tesisleri (2 adet Tenis kortu, basketbol ve voleybol sahası) 10:00 – 22:00 saatleri arasında kullanılmalıdır. Açılış ve kapanış saatleri, saat yaz ve kış saatlerine göre değişebilir. Açılış ve kapanış saatleri site yönetimi tarafından saklıdır. Site sakinlerince, hafta sonu ve tatil günlerine açık spor alanlarına dışarıdan  misafir getirilemez.
 2. Sosyal tesislerden yaralanmak isteyen daire sakinleri, sosyal tesiste ofisleri bulunan spor eğitmenlerinden rezervasyon yaptırabilirler. İptal edilen rezervasyonların önceden bildirilmesi konusunda özen gösterilmelidir.
 3. Spor tesislerinin, emniyet açısında sürekli kilitli tutulması ve başka amaçlarla kullanılmaması Site Yönetimi tarafından sağlanacaktır.
 4. Basketbol sahası ve tenis kortlarına spor ayakkabısı giymeden girilmemelidir.
 5. Tenis sahalarına çocukların ; kaykay, paten, scooter, bisiklet v.b. gibi spor aletleri ile girmeleri yasaktır .
 6. Tenis sahalarına site sakinlerinin çocuk arabaları ile girmeleri yasaktır .

 

Sosyal Tesis ;

 1. Site sakinlerince Site Yönetimince hazırlanacak Sosyal tesis kurallarına uyulacaktır.
 2. Sosyal tesisin açılış ve kapanış saatlerine uyulması ve bu konuda yönetim personeline müdahalede bulunulmaması gerekmektedir.    Açılış Saati  : 07:00    Kapanış saati   : 23:00
 3. Kapalı yüzme havuzundaki kurallar ve kullanım şartları açık yüzme havuzundaki uygulamalarla aynıdır. Pazartesi günleri kapalı havuz bakımı ve temizliği yapıldığından dolayı kapalı olacaktır.    Açılış Saati : 07:00   Kapanış Saati   : 22:00
 4. Sosyal tesis içindeki spor aletlerinin amaçlarına uygun kullanılması, spor alet ve ekipmanlarının bulunduğu yerden çıkarılmaması gerekmektedir.
 5. Sosyal tesiste bulunan spor aletlerinin bir kısmı çocuklar için tehlikelidir. Bu nedenle, 12 yaşından küçük çocuklar ile verilince yazılı muvafakat belgesi  Site  Yönetimine teslim edilmedikçe 12-16 yaş aralığındaki gençler, yanlarında velileri olmadan spor tesislerine alınmayacaktır.
 6. Spor salonları, kullanım saatleri dışında kilitli bulundurulacaktır.
 7. Sauna ve duşlar bölümü belirtilen saatler dışında kullanılmamalıdır. Saunaların rezervasyonu site yönetiminden sağlanacak olup, yazılı bildirimde bulunmayanlar için sauna hizmete açılmayacaktır .
 8. Sauna ve spor salonundaki sistem ve aletler kullanım klavuzunda belirtilen şekilde olacaktır.
 9. Kazaları ve yaralanmaları engellemek amacıyla 12 yaş altında çocukların sauna ve spor salonuna girilmesine müsaade edilmemektedir.
 10. Bağımsız bölüm sakinleri, fıtness salonundan belirtilen saatler içinde istifade edebileceklerdir.                                                                      Açılış Saati : 07:00   Kapanış saati : 23:00
 11. Spor salonu içindeki spor aletlerinin kullanımına yardımcı olmak amacı ile spor eğitmeni yönetim tarafından bulundurulacaktır.

 

Açık Havuz Kullanımı ;

 1. Yüzme havuzu, temizlik saatleri içinde ve akşam 21:00 den sonra kullanılmamalıdır.
 2. Havuzda ve çevresinde top oynanmamalı, bisiklet, kaykay ve paten araçlar ile şişme bot ve deniz yatağı kullanılmamalıdır.
 3. Havuza duş almadan girilmemeli ve duşlar açık bırakılmamalıdır .
 4. Havuz çevresindeki masa, sandalye, şezlong ve şemsiyeler usulüne uygun kullanılmalı, havlu v.s. şeylere rezervasyon yapılmamalıdır.
 5. Havuz şezlongları oturma ve güneşlenme amacı  dışında  kullanılmamalı, havuz bölgesi dışında taşınmamalıdır.
 6. Yoğunluğun fazla olduğu tatil günlerinde, uzun süreli havuzdan ayrılmalarda şezlong ve sandalye üzerinde havlu bırakılmamalıdır.
 7. Sigara, kağıt  mendil, plastik bardak, v.s. gibi çöpler çöp kutularına atılmalı, havuz ve çevresi kirletilmemelidir.
 8. Havuz çevresinde kırılacak ve kırıkları insana zarar verebilecek cam bardak v.s. gibi eşyalar bırakılmamalıdır.
 9. Havuz çevresinde gürültü yapılmamalı, çevreyi rahatsız edici davranışlarda bulunulmamalıdır.
 10. 0-12 yaş grubu çocukların ebeveynlerinin gözetimi olmaksızın havuz çevresinde bulunmalarına izin verilmemelidir.
 11. Yüzme bilmeyenler eğitmen veya refakatçi gözetiminde havuzları kullanabilirler .
 12. Altı bezli bebekler havuza sokulamaz .
 13. Yardımcı hizmetliler ve çalışanlar havuzu kullanamaz .
 14. Yoğunluğun fazla olduğu günlerde şezlongların kullanımında çocuklar, büyüklere öncelik tanımalıdır .
 15. Görevliler tarafından havuz bakım ve temizliği yapılırken, havuz kullanılmamalıdır .
 16. Havuza dışarıdan hafta sonları misafir getirilmemelidir.

 

Otopark ve kapalı garaj ;

 1. Misafir araçları site içindeki ortak cepleri kullanacaktır.
 2. Bağımsız bölüme tahsisli otopark sayısından fazla aracı olan sakinler fazla araçlarını açık otoparka park etmelidir.
 3. Kapalı ve açık otoparklarda belirtilen düzende ve çizgileri taşmayacak şekilde park edilmelidir.
 4. Araç içindeki çöp ve kül tablaları otoparkın içinde veya dışında yerlere boşaltılmamalıdır.
 5. Özel sürücüsü olan araçların kapalı otoparkta bağımsız bölüm sahiplerini beklerken araçlarını çalışır vaziyette bekletmemeleri sağlanmalıdır.
 6. Araç yıkama, yağ değiştirme, çevreyi kirletici onarım ve paspas temizlikleri otoparklarda yapılmamalıdır.
 7. Çocukların otoparkta girmeleri veliler tarafından, olası kazalara karşı tedbir olarak engellenmelidir.
 8. Otopark içindeki araçlarda cep telefonu, dizüstü bilgisayar v.b. kıymetli eşyalar görünür şekilde bırakılmamalıdır.
 9. Otopark içinde araçların üzerinde anahtar bırakılmaması, araç kapılarının araç terk edildiğinde kilitli hırsızlıklarla karşı kişisel önlemler arasında değerlendirilmektedir.
 10. Otopark içinde şahsi eşyaların bırakılmaması ve atılması istenen eşyaların site yönetimine bildirilmesi gerekmektedir.
 11. Bağımsız bölüm sakini aracı olsa dahi kapalı otoparklarda LPG’li (Tüplü) araçlar, emniyet açısımdan uygun olmadığından sokulmayacak ve park edilmeyecektir.
 12. Ziyaretçi araçlarının sitede sürekli park edilmesi konusunda güvenlik personeline baskı yapılmamalıdır.
 13. Araç anahtarları hiçbir nedenle sitede görevli güvenlik, temizlik ve teknik personele emanet edilmemeli, olası olaylar konusunda sorumluluk anahtarı teslim eden site sakinine olacağı düşünülmelidir.
 14. Araç park ederken ambulans, yangın aracı v.b. acil durum araçlarının geçişi engellenmeyecek şekilde park edilmelidir.
 15. Site sakinleri evine yakın olduğu gerekçesiyle misafir araç park yerini kullanmamalıdır(Kısa süreli park ve eşya boşaltma ve yüklemeler hariç)
 16. Site sakinleri evine yakın olduğu gerekçesiyle de olsa Site içindeki yol üzerine araçlarını park edemez.
 17. Otoparklardan blok girişlerindeki kapılarda şifreleme sistemi vardır. Bütün bağımsız bölüm sakinleri bu şifreleme sistemini kullanarak blok içlerine girebilirler.

 

 

Evcil Hayvanlar ; 

Kat Mülkiyet Kanunu’na göre bağımsız bölüm sakinlerinin evde evcil hayvan beslemeleri yasak olmakla birlikte, bağımsız bölüm sakinlerinin kendi bloklarında ortaklaşa alacakları karar ve anlayış ile bağımsız bölümlerde evcil hayvan beslemesine müsaade edilebilir.

Ancak bu durum hiçbir zaman hukuka uygunluk sebebi teşkil etmez.

Yukarıda belirtilen hayvan beslenmesine Site Yönetimince hazırlanan ve karara bağlanan yönetmelik kuralları içerisinde müsaade edilebilir .

 

Göletler ;

 1. Bağımsız bölüm sakinleri gölet etrafındaki yürüyüş yollarını, Kameriyeleri kullanırken, çevreyi rahatsız etmemeye özen göstermelidir.
 2. Göletlere sigara, kağıt mendil, plastik bardak v.s. gibi çöp atılmamalıdır.
 3. Bağımsız bölüm sakinleri 12 yaşındaki küçük çocuklarını gölet etrafındaki yürüyüş yollarına ve kameriyelere yalnız bırakmamalı ve gözetimi altında olmalıdır.
 4. Site girişindeki köprü üzerinde araçla durup veya korkuluklardan sarkarak göleti seyretmek araç trafiğini aksatacağından ve sakinler için tehlike oluşturacağından bu uygulamadan kaçınılmalıdır.
 5. Gölet etrafındaki suya ve yeşil alana kesinlikle girilmemelidir.
 6. Gölet suyu kesinlikle içilemez ve temizlik amaçlı kullanılamaz.

 

Ziyaretçi kuralları ;

 1. Siteye devamlı gelmesi muhtemel birinci derece yakınların listesi Site Yönetimine verildiği takdirde ana girişte kolaylık sağlanacak ve standart güvenlik prosedürü uygulanmayarak, sadece teyit alınmak suretiyle Siteye girişlerine izin verilecektir.
 2. Normal ziyaretçiler ve misafirler, bağımsız bölüm sakini tarafından önceden bildirim yapılmadığı takdirde durdurulacak, kime geldiği sorulacak, teyit alınacak, kimlik kontrolü yapılacak ve kimliği ,  ruhsat  v.b. bırakması istenerek ziyaretçi kartı verilerek Siteye alınacaktır.
 3. Tamirat, tadilat, taşeron hizmet v.b. nedenlerle gelenler her zaman kimlik sorma işlemine tabi tutulacak ve bağımsız bölüm sakininden teyit alınacaktır.
 4. Ziyaretçi araçları, ziyaret edilen sakinin kendi otoparkında yer yoksa mutlaka misafir otoparkı veya açık otoparka park ettirilecektir.
 5. Tüm ziyaretçi ve diğer amaçlarla siteye gelen kişilerin davranış ve kurallara uymaları ile ilgili sorumluluk ilgili site sakinine aittir.
 6. Bütün Bağımsız bölüm sakinleri evlerindeki çalıştırdıkları yardımcı elemanların isimlerini ve telefon numaralarını(ev ve cep) yazılı olarak Site Yönetimine bildirilecektir.(Yönetim Dahili Telefon 1245)

 

Posta ve Kurye Hizmetleri ;

 1. Ana girişte bulunan güvenlik personelinin site sakinlerine gelen posta ve kurye benzeri evrakı teslim alma görevi yoktur. Bu konularda ısrarcı olunmaması rica olunur .
 2. Yönetim ofisinde bulunan personellerin site sakinlerine gelen posta ve kurye benzeri evrakı teslim alma görevi yoktur. Bu konularda ısrarcı olunmaması rica olunur .
 3. Gelen posta ve kuryeden ele teslim edilmesi gerekenler, sakinden teyit alınarak bağımsız bölüme gönderilecek ve PTT görevlisi kanalıyla tebligatlar hariç diğer teslimatlar ise ilgili dağıtım personeline eşlik edilerek blok girişlerindeki posta kutularına bırakılacaktır.
 4. Kargo firmalarının siteye girişi 09.00 ile 18.00 saatleri arasında olup, bu saatler haricinde siteye girişleri yapılmayacaktır. Bu  konular da ısrarcı olunmaması gerekmektedir .

 

Taşınmalar ;

 1. Site sakinleri taşınma işlemini gerçekleştirmeden önce site yönetimine yazılı bildirimde bulunacaklardır .
 2. Site sakinlerinin taşınma işlemlerinde asansör kullanılmayacaktır .
 3. Taşınmalar Sabah : 09.30 ile 17.00 saatleri arasında gerçekleşecektir . Bu saatler dışında ve Pazar günleri, resmi  bayram günlerinde izin verilmeyecektir .
 4. Taşınma esnasında Güvenlik birimleri gözetim refakatı vereceğinden, bina içerisinde taşınmadan doğan zarar ve ziyan tespit edilip kayıt altına alındıktan sonra site sakininden  tahsil edilecektir .
 5. Site sakini taşınma işlemini gerçekleştirdikten sonra Site Yönetimi tarafından istenilen aile bireylerine ait bilgi ve dokumanları ve araç bilgilerini ( Ruhsat fotokopisi ) site yönetimine en geç 7 gün içinde teslim etmek zorundadır .
 6. Site sakini taşınma işlemini gerçekleştirdikten sonra Site yaşam rehberi kurallarına ve Yönetim kurallarına uymayı kabul etmiştir .

Aidat Ödemeleri ;

 1. Bağımsız Bölüm Sakinleri aidatlarını her ayın 4-11 tarihleri arasında  AKBANK/İMES ŞB. 628-63170 Nolu Aktürk Rapsodi Evleri Sitesi hesabına yatırılmalıdır.     İBAN NO: TR35 0004 6006 2888 8000 0631 70  ATM den para yatıran daire sakinimizin dekontunu en kısa sürede yönetime getirmesi gerekmektedir. Aksi takdirde cari ekstresinde borç gözükecektir.
 2. Aidat listeleri blok girişlerine asılacak olup, listeden su, sıcak su, ısınma ve ortak giderler(aidat)ayrı kalemler halinde görülebilecektir.
 3. Gününde  ödenmeyen aidatlara kanunda öngörülen gecikme tazminatı ile gecikme faizi uygulanacaktır.(%5) yönetim kurulu kararı ile değişebilir.
 4. Aidatlarınızı yatırırken ETAP,BLOK, ve Daire numaralarınızı eklemeyi unutmayınız lütfen.